تبلیغات
تكیه - :::: آدم لباس می پوشید یا آدم لباس را می پوشاند؟ ::::

تكیه
امکانات وب

در مورد اینكه لباس انسان را می پوشاند یا انسان لباس را می پوشد از دو جهت می توان بحث كرد، بُعد اول، همان بُعد ظاهری است، اینكه هر انسان برای محافظت از جسم خود نیاز به پوشش دارد تا آن را از خطرات مصون دارد، این موضوع امری عادی تلقی شده و اگر شخصی بدون پوشش و عریان در جامعه ظاهر شود به  آن به چشم یك انسان بی عقل نگاه می شود، زیرا پوشیدن لباس هم از نظر دینی و هم از نظر انسانی امری لازم است.

اما بُعد دوم بعد روحی است كه در این قسمت، قسمت دوم سوال مبنی بر اینكه ما لباس را می پوشانیم مطرح می شود.

در ابتدا لازم است گفته شود در این قسمت بحث، موضوع پوشیدن لباس توسط انسان نیز مطرح می شود كه همان بعُد دینی است اما بحث ما بر موضوع پوشاندن لباس توسط انسان است.

طبق بحث مطرح شده به طور سریع و ساده باید گفت كه نوع رفتار و اعمال یك انسان پوشش آن برای لباسش تلقی می شود. شاید با مثالی از دین اسلام راحت تر بیان شود.

در ادامه مطلب بخوانید

چادر، یا همان كامل ترین نوع پوشش برای یك زن مسلمان، ابزاری است كه افراد طبق اعتقاداتشان از آن استفاده می كنند در اصل این ابزار نشان دهنده ی باور های یك خانم مسلمان است، یعنی اگر یك خانم بدون چادر در جامعه رفت و آمد كند نوع دیدی كه به او می شود با بانویی كه چادر بر سر دارد متفاوت است. خوب اصل موضوع بر این بود كه حال یك بانو با چادر، چادر را می پوشد و یا چادر او را می پوشاند. در مورد قسمت دوم صحبتی نیست زیرا در همان ابتدای بحث موضوع مطرح شد و شرایط كاملا نشان دهنده ی پوشش بودن چادر برای یك بانو است. اما بحث دوم اینكه آیا این بانو نیز حجابی برای چادر خود هست یا خیر؟ به طور قطع می توان گفت كه هر انسان برای پوشش خود نیز نوعی پوشش است، یعنی وقتی یك بانو با چادر در جامعه رفتاری مناسب با پوشش خود از خود نشان ندهد این بانو وظیفه ی پوشش بودن برای لباس خود را به جا نیاورده و در اصل مقام و جایگاه لباس خود و دیگران هم نوعان خود را در نگاه دیگران خدشه دار كرده است.

وقتی بحث پوشش و یا هر موضوع دیگری مخصوصاً از احكام اسلامی مطرح می شود آن موضوع یك بُعد ظاهری و یك بعد باطنی دارد، همین موضوع پوشش اگر كمی با تامل بر روی آن فكر شود در بُعد باطنی اش بسیار تاثیر گذار تر خواهد بود تا بُعد ظاهری، یعنی اینكه اگر انسانی لباس خوبی برای لباسش نباشد تاثیر حضورش در جامعه نسبت به پوشش كم رنگ خواهد شد. در اصل وقتی یك شخص وقار و متانت نوع پوشش خود را خدشه دار كند، در هنگام معاشرت با انسانی كه نوع پوشش این فرد را قبول ندارد از طریق ظاهرش هیچ تاثیری بر دوست خود نخواهد داشت. مثال همان بانویی را كه با چادر در جامعه رفت و آمد می كند اما اخلاقاً حجاب چادر خود را رعایت نمی كند بسیار به جاست، وقتی این بانو با شخصی كه چادر را به عنوان حجاب برتر نپذیرفته باشد دوست شود در اصل فقط یك دوستی ساده و بدون دلیل بینشان جاری شده، این در حالی است كه در زمان حال اكثر بانوان محجبه اگر به باور حجاب خود رسیده باشند وقتی طرح دوستی با افراد می ریزند به این موضوع می اندیشند كه با نوع رفتارشان تفكرات خود را تبلغ كنند و مصونیتی كه چادر برایشان بوجود می آورد را به دیگران نشان دهند نه با گفتارشان.

در پایان قابل ذكر است همان طور كه لباس پوششی برای انسان است، انسان نیز نوعی پوشش برای لباس خود می باشد و چه بجاست شئون پوشش بودن خود را حفظ كنیم.
موضوعات مرتبط: آنچه نمیدانم
برچسب‌ها: لباس پوشش حجاب نوع پوشش عفت حیا لباس تن لباس و مد مد گرایی
نوشته شده توسط : حاجی ( شنبه 25 تیر 1390 ) ( 06:56 ب.ظ )
درباره وبلاگ

"بگذارید و بگذرید، ببینید و دل نبندید، چشم بیاندازید و دل نبازید، که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت..."
از بس گفتند این دیوار ها همه اضافی اندخانه ی ما شبیه استخر شده است دیگر دیواری نمانده برای لحظه ای تکیه کردن به جز این چهار دیوارکه آنقدر چسبانده ایم گریه هامان را بر آنها که دیگر حتی تاب یک پنجره را هم ندارند و من هنوز هر شب با ترس بر انها تکیه می زنم ...
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :